Svjetski dan djedova i baka

Polazeći od primjera starca Šimuna i proročice Ane uoči blagdana Prikazanja Gospodinova, papa Franjo je 31. siječnja 2021. proglasio Svjetski dan djedova i baka te starijih osoba. Dan će se u sveopćoj Crkvi slaviti u nedjelju najbližu spomendanu svetih Joakima i Ane, Isusovih »djeda i bake«.

Tim danom nas Papa Franjo želi podsjetiti da je starost dar te da su bake i djedovi spona koja povezuje naraštaje kako bi se mladima prenijelo iskustvo života i vjere.
Iz toga razloga Papa Franjo udjeljuje posebnu milost oprosta za vremenite kazne onima koji 25. srpnja budu sudjelovali na svetoj misi te određeno vrijeme provedu u obilasku djedova i baka. Stariji koji zbog ozbiljnog razloga ne mogu napustiti svoje domove, neka putem izravnih prijenosa budu duhovno sjedinjeni sa svetim slavljima prikazujući Milosrdnom Bogu svoje molitve, boli ili životne patnje. Mogućnost obilaska djedova i baka se ne ograničava samo na one s kojima smo rodbinski povezani, nego i da posjetite, primjerice, starački dom ili možda nekoga od svojih starijih susjeda. Ukoliko su nam djed ili baka preminuli ne zaboravimo za njih izmoliti deseticu krunice za duše u čistilištu, uz obaveznu molitvu toga dana za sve:

Molitva za djedove i bake pape Benedikta XVI.
Gospodine Isuse, rođen si od Djevice Marije, kćeri svetih Joakima i Ane.
Pogledaj s ljubavlju na djedove i bake diljem svijeta.
Zaštiti ih! Oni su izvor obogaćenja za obitelji, Crkvu i cijelo društvo.
Podupri ih! Neka stareći nastave biti čvrsti stupovi
evanđeoske vjere za svoje obitelji, čuvari plemenitih obiteljskih ideala,
žive riznice zdravih vjerskih običaja.
Učini ih učiteljima mudrosti i hrabrosti, kako bi budućim naraštajima mogli prenositi plodove svojega zrelog ljudskog i duhovnog iskustva.
Gospodine Isuse, pomozi obiteljima i društvu
da vrednuju prisutnost i ulogu djedova i baka.
Neka nikada ne budu zanemareni ili isključeni,
nego da uvijek budu uvažavani s poštovanjem i ljubavlju.
Pomozi im da žive spokojno i da se osjećaju dobrodošlima
u svim godinama svojega života koje im daješ.
Marijo, Majko svih živih, skrbi bez prestanka za djedove i bake,
prati ih na njihovu zemaljskomu hodočašću.
Po svojim molitvama, udijeli da sve obitelji jednoga dana budu ujedinjene
u našoj nebeskoj domovini, gdje čekaš cijelo čovječanstvo
da dođe u veliki zagrljaj života koji nema kraja. Amen!