Pokret fokolara ili Djelo Marijino

Voditelji: Katica i Ilija Mikić

Ovaj pokret predstavlja novu struju duhovnosti u Crkvi koja se temelji na evanđeoskoj ljubavi, s naglaskom na misao „Da svi budu jedno“, a nastoje unijeti duh ljubavi u sve pore društva. Roditelji i djeca nastoje u svakodnevnom životu primjenjivati Evanđelje: na poslu, u školi, u idri, među susjedima, prijateljima, rođacima. Utemeljila ga je Chiara Lubich 1943. godine u Trentu na sjeveru Italije, a odobren je od Svete Stolice 1962. godine. Pokret je stigao u naše krajeve sedamdesetih godina prošlog stoljeća, najprije u Đakovo (vlč. Kopić), a potom u Bošnjake. Naime, tadašnji bošnjački župnik, vlč. Antun Bačić radosno je prihvatio pokret te ga nastojao širiti u svojoj župi. Ubrzo je Djelo Marijino zaživjelo i u našoj župi, a prve „zadužene osobe“ bili su Eva i Stjepan Balen. Oduševljeni karizmom Djela Marijinog, obitelj Balen uskoro seli u Križevce. Međunarodni duhovni centar – gradić Faro (Svjetionik) donedavno je bio središte pokreta za cijeli ovaj dio Europe dok danas taj status pripada Bratislavi. Nakon odlaska Balenovih iz Županje, voditelji zajednice su bračni par Katica i Ilija Mikić.
Članovi zajednice sastaju se mjesečno u obiteljima (u Bošnjacima ili Županji), na susrete koji se nazivaju Riječ Života, te jednom mjesečno u Đakovu. Jednom u godini organiziraju Ljetni kamp u Križevcima koji traje 5 dana, a uz molitvene i zabavne sadržaje ima i formativni karakter.