Župne obavijesti

ŽUPNE OBAVIJESTI
Od 25. srpnja do 1. kolovoza 2021.

Sveci, vrijeme misnih slavlja i tjedne misne nakane
NEDJELJA 25. srpnja 17. nedjelja kroz godinu Svjetski Dan djedova i baka Sv. Jakov, ap.
8,30 sati + Ivo i Sara Bijelonjić
10,30 sati Za župljane
18,30 sati + na nakanu obitelji Džebić

PONEDJELJAK 26. srpnja Sv. Joakim i Ana, roditelji BDM
6,00 sati Kod kapele na kružnom toku

UTORAK 27. srpnja Sv. Klement Ohridski, bi. Sv. Kristofor, mč.
18,30 sati +Ana Baotić

SRIJEDA 28. srpnja
18,30 sati + iz ob. Bjelobradić i Krpan

ČETVRTAK 29. srpnja Sv. Marta, Marija i Lazar iz Betanije
18,30 sati + Katica i Vid Fajdetić

PETAK 30. srpnja bl. Zdenka Schelingova, red.
18,30 sati + Frano, Nikola i Antonela Ćibarić

SUBOTA 31. srpnja Sv. Ignacije Lojolski, prez.
8,30 sati + Manda Poredski

NEDJELJA 1. kolovoza 18. nedjelja kroz godinu sv. Alfonz Marija de Liguori
8,30 sati + Žarko Božić i + iz ob. Trlin
10,30 sati Za župljane
18,30 sati + na nakanu

Do kraja kolovoza ISPOVJEDANJA za vrijeme nedjeljnih svetih misa neće biti. Ispovijed je u danima kroz tjedan prije sv. mise. U župnoj crkvi kada vidite upaljeno svjetlo iza glavnog oltara pristupite kroz sredinu crkve.
Prolazeći pokraj župne crkve zaustavi se u kratkoj osobnoj molitvi.

Ženidbeni navještaj
U srijedu 4. kolovoza u župi Babina Greda sakramentalno će se vjenčati:
Vinko Miličić (sin Ilije i Marijane r. Bilić, rođen 1992.) i Magdalena Stojanović (kći Đure i Ljubice r. Babić, rođena 1993.).
U subotu 7. kolovoza u župi Gradište sakramentalno će se vjenčati:
Josip Galović (sin Ive i Ruže r. Župarić, rođen 1990.) i Željka Jovanovac (kći Ivana i Ruže r. Dominković, rođena 1988.).
Moleći za mladence Božji blagoslov, iskreno čestitamo!

Ukop
Moleći milosrđe Uskrslog Krista, na Gradskom groblju, sahranjeni su:
u ponedjeljak 19. srpnja Mato Stanečić (1937.);
u srijedu 21. srpnja Tunjo Džijan (1955.).
Pokoj vječni daruj im Gospodine!

Zahvala za pomoć kod obilnog Pljuska
u predvečerje blagdana sv. Ilije, u ponedjeljak uvečer, na naš grad izlila se velika količina kiše (oko 184 l/m2). Hvala svima koji ste te večeri jedni drugima priskakali u pomoć. Tako i ja želim zahvaliti članovima DVD Županja, članovima Zbora mladih MIR, Marku i Marijani Živković te Mari Vuković što su svojim trudom pripomogli da se podrumski prostori ne napune vodom te nastane još veća materijalna šteta. Za sada je to oko 60 tisuća HRK.

Svjetski dan djedova i baka
Polazeći od primjera starca Šimuna i proročice Ane uoči blagdana Prikazanja Gospodinova, papa Franjo je 31. siječnja 2021. proglasio Svjetski dan djedova i baka te starijih osoba. Dan će se u sveopćoj Crkvi slaviti u nedjelju najbližu spomendanu svetih Joakima i Ane, Isusovih »djeda i bake«.
Tim danom nas Papa Franjo želi podsjetiti da je starost dar te da su bake i djedovi spona koja povezuje naraštaje kako bi se mladima prenijelo iskustvo života i vjere.
Iz toga razloga, Papa Franjo udjeljuje posebnu milost oprosta za vremenite kazne onima koji 25. srpnja budu sudjelovali na svetoj misi te određeno vrijeme provedu u obilasku djedova i baka. Stariji koji zbog ozbiljnog razloga ne mogu napustiti svoje domove, neka putem izravnih prijenosa budu duhovno sjedinjeni sa svetim slavljima prikazujući Milosrdnom Bogu svoje molitve, boli ili životne patnje. Mogućnost obilaska djedova i baka se ne ograničava samo na one s kojima smo rodbinski povezani, nego i da posjetite, primjerice, starački dom ili možda nekoga od svojih starijih susjeda. Ukoliko su nam djed ili baka preminuli ne zaboravimo za njih izmoliti deseticu krunice za duše u čistilištu, uz obaveznu sljedeću molitvu toga dana za sve:
Molitva za djedove i bake pape Benedikta XVI.
Gospodine Isuse, rođen si od Djevice Marije, kćeri svetih Joakima i Ane.
Pogledaj s ljubavlju na djedove i bake diljem svijeta.
Zaštiti ih! Oni su izvor obogaćenja za obitelji, Crkvu i cijelo društvo.
Podupri ih! Neka stareći nastave biti čvrsti stupovi
evanđeoske vjere za svoje obitelji, čuvari plemenitih obiteljskih ideala,
žive riznice zdravih vjerskih običaja.
Učini ih učiteljima mudrosti i hrabrosti, kako bi budućim naraštajima mogli prenositi plodove svojega zrelog ljudskog i duhovnog iskustva.
Gospodine Isuse, pomozi obiteljima i društvu
da vrednuju prisutnost i ulogu djedova i baka.
Neka nikada ne budu zanemareni ili isključeni,
nego da uvijek budu uvažavani s poštovanjem i ljubavlju.
Pomozi im da žive spokojno i da se osjećaju dobrodošlima
u svim godinama svojega života koje im daješ.
Marijo, Majko svih živih, skrbi bez prestanka za djedove i bake,
prati ih na njihovu zemaljskomu hodočašću.
Po svojim molitvama, udijeli da sve obitelji jednoga dana budu ujedinjene
u našoj nebeskoj domovini, gdje čekaš cijelo čovječanstvo
da dođe u veliki zagrljaj života koji nema kraja. Amen!

Sv. Joakim i Ana
u ponedjeljak 26. srpnja slavimo blagdan sv. Joakima i Ane, roditelja BD Marije. Ukoliko vremenski uvjeti budu omogućavali euharistijsko slavlje biti će u 6 sati kod kapele sv. Ane (kružni tok na križanju ulica Veliki kraj i Lj. Gaja). Molim vjernike onoga kraja da se organiziraju te pripreme potrebno za misno slavlje i tako dočekaju hodočasnike.

Hodočašće u Međugorje
susret prijavljenih hodočasnika za Međugorje je u utorak 3. kolovoza 2021. u 19 sati.
prijave za Hodočašće su do utorka uključivo kada će biti i susret hodočasnika. Ukoliko epidemiološke mjere budu omogućavale, polazak je u četvrtak 2. rujna navečer, a povratak u nedjelju 5. rujna pred ponoć. Cijena puta (od 500 do 740 HRK) će biti određena prema broju prijavljenih hodočasnika koje će odrediti epidemiološke mjere. Osobe moraju biti cijepljene ili imati potvrdu o preboljenju ili negativnom testu (može se napraviti i u Međugorju). Do kraja srpnja u župnom uredu primamo samo prijave.

Izlet Isusovih bisera i ministranata
Izlet Isusovih bisera i ministranata na kupanje u Bizovačke toplice biti će u srijedu 28. srpnja. Polazak je u 8 sati ispred župne crkve, a polazak s kupanja oko 16,30 sati. Isusovi biseri se trebaju prijaviti voditeljici Ivani Marić Damjanović, a ministranti župniku.

Euharistijsko klanjanje
U spomen na Isusovu večeru s apostolima u poniznoj vjeri, poklonimo se zajedno u četvrtak pred Presvetim Oltarskim Sakramentom. Tridesetminutno klanjanje je poslije sv. mise.

Živa krunica
Nakana molitelja Žive krunice u kolovozu je: da obitelji i pojedinci ne obezvređuju mudrost djedova i baka. Započni mjesec s odlukom da se priključiš molitvi samo jedne desetice dnevno (manje od 5 min). ODVAŽNO!

Župni Caritas
Zauzetošću volontera, naš Župni Caritas redovitim dežurstvima svakog utorka: prijepodne od 9 do 12 sati i poslijepodne od 14 do 17 sati, otvara vrata kako za potrebite tako i za vaše darove, koje na radost potrebitih s obzirnošću i ljubavlju uredne donosite.
Božja dobrota treba tvoje srce i ruke – dođi i pridruži nam se

Glas koncila
Na našem stoliću za tisak uzmi i upoznaj se s novostima iz života Crkve u ovonedjeljnom broju Glasa koncila. U raznim iskustvima življenja vjere prepoznaj potrebu za osobnim rastom.

Blagoslov obitelji
obitelji koje su došle na ljetni odmor u svoje domove, a tu nisu mogle biti u vrijeme redovitog termina blagoslova obitelji slobodno nas mogu pozvati uz prethodnu prijavu u župnom uredu. Rado ćemo pohoditi svaki vaš dom.

Najava događanja
2. kolovoza Gospa od Anđela (Porcijunkula);
3. kolovoza bl. Augustin Kažotić, b. i sv. Bono, mč;
4. kolovoza sv. Ivan Marija Vianney, prez.;
5. kolovoza Snježna Gospa i Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja;
6. kolovoza Preobraženje Gospodinovo to je i prvi petak u kolovozu kada je večernje euharistijsko klanjanje do ponoći;
7. kolovoza nadbiskupijski dan molitve za svećenička i redovnička zvanja;
8. kolovoza sv. Dominik.

Radno vrijeme župnog ureda
Kod prijave sakramenata ili ako vam je potreban neki dokument, prije dolaska u župni ured najavite dolazak (kontakte vidi u podnožju), kako bi vas traženo čekalo u uredu. Za kraće dolaske nije potrebna prethodna najava.
Redovito dežurstvo u župnom uredu je od ponedjeljka do petka:
– prijepodne: od 9 do 12 sati – poslijepodne: od 17 do 18 sati

Svaku vašu molitvu i dar stavljamo pod moćni zagovor Blažene Djevice Marije, svetog Josipa i našeg nebeskog zaštitnika svetog Ivana Krstitelja.
Moleći za zajednički rast u vjeri, vaši pastiri izriču vam veliko HVALA!
vlč. Noudeviwa L. Sagbohan, ž.v.
vlč. Robert Jugović, ž.

Radno vrijeme župnog ureda

Od ponedjeljka do petka
Prijepodne: od 9:00 do 12:00 sati
Poslijepodne: od 16:30 do 17:30 sati

Župni ured info

Veliki Kraj 47
32270 Županja
Hrvatska
T: (032) 837-700
W: www.zupa-ivanakrstitelja.hr