Župne obavijesti

ŽUPNE OBAVIJESTI
Od 18. do 25. srpnja 2021.

Sveci, vrijeme misnih slavlja i tjedne misne nakane
NEDJELJA 18. srpnja 16. nedjelja kroz godinu
8,00 sati Za župljane
Nema sv. mise
18,30 sati + iz ob. Sluganović

PONEDJELJAK 19. srpnja
Nema sv. mise

UTORAK 20. srpnja Sv. Ilija Prorok
6,00 sati Kod kapele u polju

SRIJEDA 21. srpnja Sv. Lovro Brindiški, prez.
18,30 sati + Ante Ivkić

ČETVRTAK 22. srpnja Sv. Marija Magdalena
18,30 sati + Ana Oršolić

PETAK 23. srpnja Sv. Brigita Švedska, red.
18,30 sati + Marko, Mato i Ruža Petrović

SUBOTA 24. srpnja Sv. Sarbelije Makhlüf, prez.
8,30 sati + Đuro Džebić

NEDJELJA 25. srpnja 17. nedjelja kroz godinu Svjetski Dan djedova i baka Sv. Jakov, ap.
8,30 sati + Ivo i Sara Bijelonjić
10,30 sati Za župljane
18,30 sati + na nakanu obitelji Džebić

Zbog godišnjih odmora do kraja kolovoza dosadašnja praksa ISPOVJEDANJA za vrijeme nedjeljnih svetih misa neće biti. Ispovijed je u danima kroz tjedan prije sv. mise. U župnoj crkvi kada vidite upaljeno svjetlo iza glavnog oltara pristupite kroz sredinu crkve.
Prolazeći pokraj župne crkve zaustavi se u kratkoj osobnoj molitvi.
Ponesimo Župne obavijesti i Glas koncila onima koji ne mogu biti na misi.

Krštenje
Ovaj tjedan u našoj župnoj crkvi kršten je:
Mathias Bijeljić, sin Igora i Marine r. Baliban;
Obitelji čestitamo, s molitvom za vjerodostojno svjedočenje životne vjere!

Ženidbeni navještaj
U petak 30. srpnja u našoj župnoj crkvi sakramentalno će se vjenčati:
Mario Miličević (sin Ivice i Matije r. Radić, rođen 1993.) i Petra Miličević r. Hrelja (kći Željka i Lidije r. Mikulec, rođena 1990.).
U subotu 31. srpnja u našoj župnoj crkvi sakramentalno će se vjenčati:
Ivica Katić (sin Bone i Ane r. Letica, rođen 1988.) i Danijela Katić r. Kosić (kći Marka i Nade r. Iljić, rođena 1995.).
Moleći za mladence Božji blagoslov, iskreno čestitamo!

Ukop
Moleći milosrđe Uskrslog Krista, na Gradskom groblju, sahranjeni su:
u utorak 13. srpnja Katarina Mačković r. Potocki (1935.);
u petak 16. srpnja Eva Papić (1946.);
u subotu 17. srpnja Željko Korovljević (1968.) i Ivan Mišković (1953.).
Pokoj vječni daruj im Gospodine!

Zahvala vlč. Leona
Dragi Županjci, zahvaljuje se svim župljanima koji ste me se u proteklom periodu sjetili u svojim molitvama, te prije odlaska na godišnji odmor iznenadili i obradovali svojim darovima. Hvala svima!

Mlada misa vlč. Krešimira Iljazovića
danas u Župi sv. Leopolda Mandića u Slavonskom Brodu uz mladomisničko geslo, izabrano iz Druge poslanice Timoteju Znam kome sam povjerovao, mladu misu slavi vlč. Krešimir Iljazović.
Slavlje započinje roditeljskim blagoslovom u 10,30 sati na adresi Mikrorajon 2 A, nakon kojeg će se procesija uputiti do mjesta gdje će u 11 sati slaviti sv. misu. Duhovno i molitveno budimo dionici ovog slavlja.

Pobožnost sv. Josipu
u ponedjeljak, 19. dana mjeseca srpnja u Godini sv. Josipa kod svojih domova izmolimo krunicu, litanije i posvetnu molitvu sv. Josipu. Sve očeve potičem da ovu pobožnost potaknu u zajedništvu svojih obitelji.

Sv. Ilija
u utorak 20. srpnja slavimo blagdan sv. Ilije, proroka. Ukoliko vremenski uvjeti budu omogućavali tradicionalno hodočašće vjernika dviju župa je do kapele sv. Ilije (u polju). Okupljanje je u 6 sati kod kapele sv. Antuna (križanje ulica Lj. Gaja i I. Gundulića). Na otkucaj zvona i jutarnji poziv izmolit ćemo Anđeo Gospodnji, te se u hodočasničkoj procesiji uz krunicu, uputiti prema kapeli sv. Ilije.
Euharistijsko slavlje će predvoditi župnik vlč. Marko Peulić.

Euharistijsko klanjanje
Prepoznajmo sebe pozvanima, te se poput apostola okupimo se oko Isusa, kako bi se u poniznoj vjeri poklonili živom Bogu u Presvetom Oltarskom Sakramentu. Klanjanje je u četvrtak poslije večernje sv. mise.

Hodočašće u Međugorje
naša župa od 2. do 5. rujna planira hodočastiti u Međugorje. Polazak bi bio u četvrtak navečer, a povratak u nedjelju pred ponoć. Cijena puta (od 500 do 740 HRK) će biti određena prema broju prijavljenih hodočasnika koje će odrediti epidemiološke mjere. Osobe moraju biti cijepljene ili imati potvrdu o preboljenju ili negativnom testu (može se napraviti i u Međugorju). Do kraja srpnja u župnom uredu primamo samo prijave.
susret prijavljenih hodočasnika bit će u utorak 3. kolovoza 2021. u 19 sati.

Svjetski dan djedova i baka
Polazeći od primjera starca Šimuna i proročice Ane uoči blagdana Prikazanja Gospodinova, papa Franjo je 31. siječnja 2021. proglasio Svjetski dan djedova i baka te starijih osoba. Dan će se u sveopćoj Crkvi slaviti u nedjelju najbližu spomendanu svetih Joakima i Ane, Isusovih »djeda i bake«.
Tim danom nas Papa Franjo želi podsjetiti da je starost dar te da su bake i djedovi spona koja povezuje naraštaje kako bi se mladima prenijelo iskustvo života i vjere.
I stoga razloga Papa Franjo udjeljuje posebnu milost oprosta za vremenite ka-zne onima koji 25. srpnja budu sudjelovali na svetoj misi te određeno vrijeme provedu u obilasku djedova i baka. Stariji koji zbog ozbiljnog razloga ne mogu napustiti svoje domove, neka putem izravnih prijenosa budu duhovno sjedinjeni sa svetim slavljima prikazujući Milosrdnom Bogu svoje molitve, boli ili životne patnje. Mogućnost obilaska djedova i baka se ne ograničava samo na one s kojima smo rodbinski povezani, nego i da posjetite, primjerice, starački dom ili možda nekoga od svojih starijih susjeda. Ukoliko su nam djed ili baka preminuli ne zaboravimo za njih izmoliti deseticu krunice za duše u čistilištu, uz obaveznu molitvu toga dana za sve:
Molitva za djedove i bake pape Benedikta XVI.
Gospodine Isuse, rođen si od Djevice Marije, kćeri svetih Joakima i Ane.
Pogledaj s ljubavlju na djedove i bake diljem svijeta.
Zaštiti ih! Oni su izvor obogaćenja za obitelji, Crkvu i cijelo društvo.
Podupri ih! Neka stareći nastave biti čvrsti stupovi
evanđeoske vjere za svoje obitelji, čuvari plemenitih obiteljskih ideala,
žive riznice zdravih vjerskih običaja.
Učini ih učiteljima mudrosti i hrabrosti, kako bi budućim naraštajima mogli prenositi plodove svojega zrelog ljudskog i duhovnog iskustva.
Gospodine Isuse, pomozi obiteljima i društvu
da vrednuju prisutnost i ulogu djedova i baka.
Neka nikada ne budu zanemareni ili isključeni,
nego da uvijek budu uvažavani s poštovanjem i ljubavlju.
Pomozi im da žive spokojno i da se osjećaju dobrodošlima
u svim godinama svojega života koje im daješ.
Marijo, Majko svih živih, skrbi bez prestanka za djedove i bake,
prati ih na njihovu zemaljskomu hodočašću.
Po svojim molitvama, udijeli da sve obitelji jednoga dana budu ujedinjene
u našoj nebeskoj domovini, gdje čekaš cijelo čovječanstvo
da dođe u veliki zagrljaj života koji nema kraja. Amen!

Župni Caritas
Zauzetošću volontera, naš Župni Caritas redovitim dežurstvima svakog utorka: prijepodne od 9 do 12 sati i poslijepodne od 14 do 17 sati, otvara vrata kako za potrebite tako i za vaše darove, koje na radost potrebitih s obzirnošću i ljubavlju uredne donosite. Božja dobrota treba tvoje srce i ruke –dođi i pridruži nam se

Blagoslov obitelji
obitelji koje su došle na ljetni odmor u svoje domove, a tu nisu mogle biti u vrijeme redovitog termina blagoslova obitelji slobodno nas mogu pozvati uz prethodnu prijavu u župnom uredu. Rado ćemo pohoditi svaki vaš dom.

Najava događanja
26. srpnja sv. Joakim i Ana, roditelji BDM;
27. srpnja sv. Klement Ohridski;
29. srpnja sv. Marta, Marija i Lazar;
30. srpnja bl. Zdenka Schelingova, red.;
31. srpnja sv Ignacije Lojolski, prez.;
Nakana molitelja Žive krunice u kolovozu je: da obitelji i pojedinci ne obezvređuju mudrost djedova i baka.
1. kolovoza sv. Alfonz Marija de Liguori, b. i n.

Radno vrijeme župnog ureda
Kod prijave sakramenata ili ako vam je potreban neki dokument, prije dolaska u župni ured najavite dolazak (kontakte vidi u podnožju), kako bi vas traženo čekalo u uredu. Za kraće dolaske nije potrebna prethodna najava.
Redovito dežurstvo u župnom uredu je od ponedjeljka do petka:
– prijepodne: od 9 do 12 sati – poslijepodne: od 17 do 18 sati

Svaku vašu molitvu i dar stavljamo pod moćni zagovor Blažene Djevice Marije, svetog Josipa i našeg nebeskog zaštitnika svetog Ivana Krstitelja.
Moleći za zajednički rast u vjeri, vaši pastiri izriču vam veliko HVALA!
vlč. Noudeviwa L. Sagbohan, ž.v.
vlč. Robert Jugović, ž.

Radno vrijeme župnog ureda

Od ponedjeljka do petka
Prijepodne: od 9:00 do 12:00 sati
Poslijepodne: od 16:30 do 17:30 sati

Župni ured info

Veliki Kraj 47
32270 Županja
Hrvatska
T: (032) 837-700
W: www.zupa-ivanakrstitelja.hr