Župne obavijesti - Krštenje Gospodinovo

ŽUPNE OBAVIJESTI
Od 9. do 16. siječnja 2022.

NEDJELJA 9. siječ. Krštenje Gospodinovo
7,30 sati + Ana Božić + Marijan i Manda Klaić
9 sati + Petar Ivkić
10,30 sati Za župljane
18 sati + Dragutin Šivak

PONEDJELJAK 10 siječ.
18 sati + iz ob. Jurković i Nedić

UTORAK 11. siječ.
18 sati + Jakov i Ana Pastuović

SRIJEDA 12. siječ.
18 sati + Petar, Ana i Ivka Božić

ČETVRTAK 13. siječ.
18 sati + Ljubica Gurov

PETAK 14. siječ.
18 sata GBP za zdravlje

SUBOTA 15. siječ. sv. Anastazija (Stošija), mč.
8 sati Na nakanu

NEDJELJA 16. siječ. 2. nedjelja kroz godinu
7,30 sati + Pero i Manda Ivančičević
9 sati + Franjo i Barica Bubnjar i + iz ob. Župarić
10,30 sati Za župljane
18 sati Na nakanu GBP

Ispovijed je u župnoj crkvi svakog dana prije sv. mise. Kada i gdje vidite upaljeno svjetlo pristupite.
Ispovijed traje do pred početak sv. mise ili kada ispovjednik nije za oltarom do molitve Oče naš...
Prolazeći tokom dana pokraj župne crkve zaustavi se u kratkoj osobnoj molitvi.

Krštenje
U našoj župnoj crkvi kršteni su:
Mihael Vuković, sin Davora i Irene r. Barišić,
Jakov Pulja, sin Milana i Ivane r. Rakitić.
Obiteljima čestitamo, s molitvom za vjerodostojno svjedočenje životne vjere!

Ukop
Moleći milosrđe Uskrslog Krista, na Gradskom groblju, sahranjeni su:
u srijedu 5. siječnja Marija Vinković r. Draganović (1936.);
u petak 7. siječnja Branko Azapović (1958.);
u petak 7. siječnja Kazimir Mikić (1958.);
u subotu 8. siječnja Anto Krištić (1961.).
Pokoj vječni daruj im Gospodine!

Obnova krsnog saveza
Prilikom pastoralnih pohoda Hrvatskoj papa Ivan Pavao II. podsjetio je Hrvate na njihov krsni identitet: Svojom ustrajnošću načinili ste vi (Hrvati) svojevrstan savez s Kristom: ostati vam je u tom savezu koliko god vremena bila tome protivna. Na nedjelju Krštenja Gospodinova neka nam dan ne prođe, a da kao obitelji ili pojedinci, danas ne obnovimo i životom potvrdimo krsni saveza sa svojim Bogom:
Čvrsto vjerujem u Boga Oca i Sina i Duha Svetoga.
Životom želim potvrditi svoj krsni savez s Bogom
i tako obnoviti sveti pradjedovski zavjet
vjere u Isusa Krista i vjernosti Katoličkoj Crkvi.
Svoju odluku polažem u Bezgrešno Srce
Presvete Bogorodice Marije.
Najvjernija odvjetnice, na braniku stoj,
čuvaj našu svetu vjeru i hrvatski dom.
Amen.

Euharistijsko klanjanje
U Euharistijskoj gesti klanjanja događa se susret Boga i čovjeka. Pritom vjernik otkriva poziv i poslanje da poput Isusa razumije Božju volju. U klanjanju se ostvaruje uzdizanje duše Bogu kako bi bili svjedoci njegove poruke koja oslobađa i uvijek čovjeka poziva da čini dobro. Stoga u polusatnom bdijenju postanimo novi ljudi, ojačani u svome identitetu i samosvijesti, ohrabreni i potaknuti na života prema Kristovoj zamisli.
Klanjanje je u četvrtak u nastavku sv. mise.

Susret ministranata
susret ministranata je u nedjelju 16. siječnja s početkom u 19 sati. Bogu zahvaljujmo na novim ministrantima i pozivamo sve duge da nam se pridruže. Roditelji potaknite i ohrabrite svoju djecu i pošaljite na susret!

Katehetski susreti
Slijedeći tjedan (od 17. siječnja) nastavit će se redoviti katehetski susreti za sve uzraste. Raspored za katehetske skupine bit će na našoj oglasnoj ploči.

Blagoslov obitelji
Veliko HVALA - obiteljima na pridržavanju epidemioloških mjera i odgovornom sudjelovanju u molitvi. Hvala na vašim darovima za ministrante i potrebe župe. Veliko HVALA ministrantima, župnom vikaru Matiji, pastoralnom suradniku Željku, domaćem sinu Ivanu Benakoviću, župniku iz Inđije Zdravku Čabrajcu i đakonu iz Bošnjaka Florijanu Zagoršćaku. Svima njima možemo zahvaliti što je redoviti blagoslov ove godine završio u redovitom Božićnom vremenu.

Naknadni blagoslov
sve obitelji i ustanove koje nisu bile u mogućnosti primiriti blagoslov u predviđeni dan, neka se prijave u župni ured kako bi prilagodili blagoslov vremenu koji im odgovara.

Darovi za ručak o blagoslovu obitelji
U drugom tjednu blagoslova na daru slatkog i slanog zahvaljujemo se: obitelji Prce, Živković, Iličić i Bušić, a na ručku obitelji Dominković, Živković te Komunalcu, Čistoći i restoranu Sava.

Blagoslovljana Trikraljska voda
Blagoslovljenu vodu na Bogojavljenje (Sveta tri kralja) možete natočiti u župnoj crkvi uz ispovjedaonicu. Kroz godinu njome poškropite članove obitelji, svoje domove, vrtove i imovinu, kao i grobove dragih pokojnika. Vodu koju imatate više od godinu dana izlijmo oko biljaka u vrtu.

Narudžba misnih vina
kroz nadolazeća dva tjedan primamo narudžbe za Misna vina po prigodnom popustu. Moguće je naručiti u buteljama bijelo vino: vrhunski Traminac i Chardonnay (30 HRK) te kvalitetnu Graševinu (25 HRK); kao i kvalitetno crno vino Cabernet Sauvignon-Frank (30 HRK). Narudžbe primamo do 21. siječnja, a dostava će biti u danima poslije 23. siječnja.

Tečaj priprave za brak
Zaručnici koji namjeravaju sklopiti sakramentalnu ženidbu do kraja rujna 2022. godine ili kasnije, obavezni su pohoditi Tečaj priprave za brak. Tečaj se održava srijedom, četvrtkom i petkom kroz dva tjedna (9., 10. i 11. veljače, te 16., 17. i 18. veljače) s početkom u 19 sati. Zaručnici prvi dan trebaju doći ranije radi upisa i preuzimanja potvrde o pohađanju. Predavanja su u velikoj dvorani Pastoralnog centra bl. Alojzija Stepinca u Županji.
Ispovijed za parove koji žive nevjenčano sakramentalno?
jedno od čestih pitanja s kojim se susrećemo zašto svećenik ne smije udijeliti oprost vjernicima koji nisu sakramentalno vjenčali:
u izvanbračnom zajedništvu - osobe koje život u bilo kojem obliku izvanbračnog zajedništva (bilo da su civilno vjenčani ili žive u
izvanbračnoj zajednici) ne mogu primiti odrješenje u sakramentu Ispovjedi i pristupati svetoj Pričesti.
civilno rastavljeni - osoba koja se civilno rastala, a nije sklopila drugu civilnu ženidbu ili ne živi u izvan bračnom zajedništvu, može pristupati sakramentima Ispovjedi i Pričesti;
Često razgovor kod USKRATE odrješenja grijeha završi tvrdnjom: Bolje da sam to PREŠUTIO? Ova tvrdnja polazi od svjetovnog gledanja na sakrament Ispovjedi, a sažeta je u izreci: Cilj opravdava sredstva! No, ako znamo da je SVAKI sakrament vidljivi znak nevidljive Božje milosti, onda PREŠUĆIVA-NJEM bitne stvari, vjernik u Ispovijedi može slagati svećenika kao posrednika, ali NIKAKO ne može Boga koji je djelitelja oproštenja. Iz toga proizlazi da namjerno prešućivanjem grijeha, koji je bitan za odrješenje pa makar ga u Ispovjedi svećenik udijelio, Ispovijed čini NEVALJANU!

Glas koncila i župne obavijesti
Na našem stoliću za tisak nalaze se Župne obavijesti i ovotjedni Glas koncila u kojem možeš pronaći poticaje za osobni duhovni rast.

Župni Caritas
U Župnom Caritasu redovitog dežurstva neće biti do kraja siječnja.

Župna knjižnica
redovitih dežurstava u župnoj knjižnici neće biti do kraja siječnja.

Najava događanja
17 .siječnja sv. Antun Pustinjak;
18. siječnja pod geslom Vidjesmo gdje izlazi zvijezda njegova pa mu se dođosmo pokloniti počinje molitvena osmina za jedinstvo kršćana
i dan posvete Gospi Schonstattskoj;
19. siječnja pobožnost sv. Josipu i susret kateheta;
20. siječnja sv. Fabijan, p. i mč. i sv. Sebastijan, mč.;
21. siječnja sv. Janja (Agneza), mč. - susret krizmanika i roditelja;
23.siječnja Nedjelja Božje Riječi – obilježava se u nakani da vjernici probude svijest o važnosti čitanja Svetog pisma za naš vjernički život.

Radno vrijeme župnog ureda
Kod prijave sakramenata ili ako vam je potreban neki dokument, prije nego dođete u župni ured najavite dolazak (kontakte vidi u podnožju), kako bi vas traženo čekalo u uredu. Za kraće dolaske nije potrebna prethodna najava.
Redovito dežurstvo u župnom uredu je od ponedjeljka do petka:
– prijepodne: od 9 do 12 sati
– poslijepodne: od 16,30 do 17,30 sati

Svaku vašu molitvu i dar stavljamo pod moćni zagovor Blažene Djevice Marije, svetog Josipa i našeg nebeskog zaštitnika svetog Ivana Krstitelja.
vlč. Matija Aušić, župni vikar
vlč. Željko Grigić, pastoralni suradnik
vlč. Robert Jugović, župnik

Radno vrijeme župnog ureda

Od ponedjeljka do petka
Prijepodne: od 9:00 do 12:00 sati
Poslijepodne: od 16:30 do 17:30 sati

Župni ured info

Veliki Kraj 47
32270 Županja
Hrvatska
T: (032) 837-700
W: www.zupa-ivanakrstitelja.hr