Župne obavijesti

ŽUPNE OBAVIJESTI
od 30. svibnja do 6. lipnja 2021.

Sveci, vrijeme misnih slavlja i tjedne misne nakane
NEDJELJA 30. svibnja Svetkovina Presvetog Trojstva
8,30 sati + Mato i Manda Lucić
10,30 sati Za župljane
18,30 sati + Kata Maznik i + iz ob. Mišić

PONEDJELJAK 31. svibnja Pohod BDM Elizabeti
18,30 sati + iz ob. Čolić

UTORAK 1. lipnja, 12 utorak sv. Antunu Padovanskom, Sv. Justin, mč.
18,30 sati Na nakanu

SRIJEDA 2. lipnja Sv. Marcelin i Petar, mč. u Rimu
18,30 sati + iz ob. Čović

ČETVRTAK 3. lipnja SVETKOVINA TIJELA I KRVI KRISTOVE - TIJELOVO
8,30 sati + Vidan i Marinko Dominković
18,30 sati + Ivan Gašparević

PETAK 4. lipnja Deveti petak devetnice Srcu Isusovu sv. Kvirin Sisački, b. i mč.
8,30 sati + iz ob. Župarić
18,30 sati + Ivo i + iz ob. Mištrafović

SUBOTA 5. lipnja Dan molitve za svećenička zvanja Sv. Bonifacije, b. i mč.
8,30 sati + Niko Filipović

NEDJELJA 6. lipnja 10 nedjelja kroz godinu
8,30 sati + Andrija i Ruža Martinović
10,30 sati Za župljane
18,30 sati + Nikola Baotić

Ispovijed je u župnoj crkvi svakog dana prije sv. mise iza glavnog oltara. Kada vidite upaljeno svjetlo pristupite kroz sredinu crkve. Prolazeći pokraj župne crkve zaustavi se u kratkoj osobnoj molitvi.

Krštenje
Ovaj vikend u našoj župnoj crkvi kršteni su:
Mario Aladić, sin Ivana i Jelice r. Orkić;
Dunja Dominković, kći Adama i Ksenije r. Živković;
Iris Balentović, kći Vladimira i Ivane r. Bilić;
Jan Pejnović, sin Darka i Martine r. Baričević.
Obiteljima čestitamo, s molitvom za vjerodostojno svjedočenje životne vjere!

Ženidbeni navještaj
U subotu 12. lipnja u našoj župnoj crkvi sakramentalno će se vjenčati:
Stjepan Klen (sin Steve i Snežane r. Totar, rođen 1989.) i
Tena Zovak (kći Željka i Anite r. Troha, rođena 1992.).
Moleći za mladence Božji blagoslov, iskreno čestitamo!

Župna kateheza
pred nama je posljednji tjedan župne kateheze. Susreti su prema tjednom rasporedu vidljivom na oglasnoj ploči.
Susret roditelja učenika 1 r. SŠ - kandidata za Krizmu
upis kandidata za Krizmu sljedeće godine je u petak 4. lipnja u 19 sati.

DVD i JVP za Župni Caritas
ovih dana su članovi DVD-a i JVP-e Županja donacijom polovnog hladnjaka omogućili da naš Župni Caritas može primati i čuvati brzo kvarljive namjerni-ce. U ime svih korisnika, preko predsjednika Mladena Mikića i zapovjednika Vladimira Balentovića zahvaljujem našim vatrogascima na osobnoj inicijativi, a time i brizi za potrebite članove naše župe. Veliko HVALA!

Svibanjske pobožnosti
posljednji dan svibanjskih slavimo blagdan Pohod Blažene Djevice Marije Elizabeti (Gospa od Kamenitih Vrata). Hvala svima na zauzetoj i ustrajnoj molitvi kako pred naša svakodnevna misna slavlja tako i na vašoj obiteljskoj.

Živa krunica
Nakana molitelja Žive krunice u lipnju je: za svetost života ovogodišnjih mladomisnika i zavjetovanih osoba posvećenog života. Započni mjesec s odlukom da se priključiš molitvi samo jedne desetice dnevno (manje od 5 min). ODVAŽNO!

Pobožnost 13 utoraka sv. Antunu Padovanskom
1. lipnja je dvanaesta pobožnost od 13. utoraka sv. Antunu Padovanskom. Pri kraju sv. mise izmolit ćemo svečevu krunicu i litanije njemu u čast.

Tijelovo ili Brašančevo
u četvrtak su sv. mise u 8,30 i 18,30 sati. Posebnost ove svetkovine je pronošenje Presvetog Oltarskog Sakramenta našim ulicama. Ukoliko Epidemiološke mjere budu dopuštale, poslije mise u 18,30 sati, svečano ćemo pronijeti Tijelo Kristovo od vanjskog oltara do kapele Srca Isusova, ulicom Stjepana Grubera i Mladena Pozaića do župne crkve. U hodu s Kristom zaustaviti ćemo se kod četiri postaje (sjenice) iskazujući zahvalnost Bogu za četiri područja našeg života.
Prvopričesnici će u bijelim haljinicama ispred Presvetog bacati latice. Sutradan, u petak 26. lipnja, u šivaoni roditelji trebaju razdužiti haljinice.
Večernje Euharistijsko klanjanje - Poslije Tijelovske procesije Presveti Oltarski Sakrament će do ponoći biti izložen u župnoj crkvi. Budi dio neprekinute molitve pred Presvetim Oltarskim Sakramentom. Predbilježite se za osobno bdijenje od 30 minuta i na klanjanje povedimo druge.

Devetnica Presvetom srcu Isusovu
u srijedu 2. lipnja započet ćemo neposrednu devetnicu Presvetom Srcu Isuso-vu. Prije večernjih svetih misa molit će se Zlatna krunica, a na kraju sv. mise Litanije Srcu Isusovu. Letak s pobožnosti možete pronaći na stoliću za tisak.
Ukoliko nisi u mogućnosti doći, ovu poniznu molitvu svaki dan obiteljski izmolimo kod svojih domova.

Susret izvanrednih djelitelja svete pričesti
Pozivam izvanredne djelitelje svete pričesti na susret koji će se održati u srijedu 2. lipnja u 19 sati.

Deveti petak Velike devetnice Srcu Isusovu
posljednji, deveti korak u Velikoj devetnici Srcu Isusovu učinimo ovog prvog petka u lipnju. Svete mise su u 8,30 i 18,30 2sati, a mogućnost za ispovijed je: od 8 do 11 sati, te poslijepodne od 17,30 sati pa dok bude potrebe. Ispovijeda se u župnoj crkvi iza glavnog oltara (kada je svjetlo upaljeno pristupite).

Smijem li se pričestiti?
česta pitanja s kojim se susrećemo je velečasni smijem li se pričestiti ako…:
nisam izmolio pokoru – Jedna od blagoslova naše župne zajednice je mogućnost ispovijedi za vrijeme sv. mise (napose nedjeljom). Svatko pristupa ispovjedi zbog učinjenog teškog grijeha. Ako se netko ispovjedi neposredno pred misu ili da se ispovjedi za vrijeme trajanja mise, nakon dobivenog odrješenja grijeha pokoru će izmoliti ili učiniti odmah poslije sv. mise, a na misi bez ikakve zapreke SMIJE primiti Tijelo Kristovo;
ako sam jeo prije pričesti – Zakonik kanonsko prava kaže: Tko želi primiti presvetu euharistiju neka se barem sat vremena prije svete pričesti uzdrži od bilo kakva jela i pića, izuzevši samo vodu i lijek. Ovo se ne odnosi na bolesne i na osobe starije životne dobi. Euharistijski post Crkva nalaže iz dva razloga: prvo: svaka pokora dobra je za duhovni rast i disciplinu pa tako i euharistijski post; a drugo: fizička glad koju osjećamo treba nas podsjetiti na glad i žeđ koju bismo trebali imati za euharistijom. kako je nekoć to vrijeme bilo puno duže, onda sat vremena nije puno.

Izložba Cvijeća
u predvorju našeg Pastoralnog centra bl. Alojzija Stepinca pogledajmo izložbu Cvijeća slikara Željka Begovića.

Župni Caritas
Naš Župni Caritas od ovoga tjedna nastavlja s redovitim dežurstvom svakog utorka: prijepodne od 9 do 12 sati i poslijepodne od 14 do 17 sati.
Božja dobrota treba tvoje srce i ruke – dođi i pridruži nam se!

Župna knjižnica
redovita dežurstva su UTORKOM i PETKOM od 16 do 18 sati.
Krizmanici – preuzimanje fotografija
Krizmanici i roditelji koji nisu preuzeli fotografije, dođite po njih u župni ured.

Najava događanja
11. lipnja svetkovina Presvetog Srca Isusova - dvije su svete mise toga dana;
12. lipnja Bezgrešno Srce Marijino - toga dana je večernja sv. misa u 19 sati kod kapele sv. Antuna;
13. lipnja spomendan sv. Antuna Padovanskog.

Molitva Bl. Alojzije Stepinac za Domovinu
Zdravo, presveta Djevice i Majko Božja Marijo, moćna zaštitnice naše domovine Hrvatske! Premda nevrijedni da ti služimo, ipak uzdajući se u ljubav i divnu blagost Tvoju izabiremo Te danas pred cijelim dvorom nebeskim za Gospodaricu, odvjetnicu i majku svoju i cijelog našeg naroda te čvrsto odlučujemo da ćemo Ti drage volje i vjerno služiti.
Molimo te usrdno da nam svima uz prijestolje Božanskoga Sina isprosiš milost i milosrđe, spasenje i blagoslov, pomoć i zaštitu u svim pogibeljima i nevoljama. Ti si kraljica i majka milosrđa, pomoćnica kršćana i tješiteljica žalosnih. Zato ti iskazujemo svoje djetinje pouzdanje kako Ti je naš narod vazda kroz vjekove iskazivao.
Tvojoj majčinskoj zaštiti preporučujemo svoje duhovne i svjetovne poglavare, cijelu našu domovinu i cijeli naš narod u ovim teškim vremenima kušnja. Izmoli nam svima vjernost u katoličkoj vjeri, da u krilu svete Crkve provodimo dane u miru i bez straha, u blagostanju i poštenju i tako zavrijedimo doći jednom do vječnog života da slavimo ondje Trojedinog Boga uvijeke. Amen.

Radno vrijeme župnog ureda
Kod prijave sakramenata ili ako vam je potreban neki dokument, prije dolaska u župni ured najavite dolazak (kontakte vidi u podnožju), kako bi vas traženo čekalo u uredu. Za kraće dolaske nije potrebna prethodna najava.
Redovito dežurstvo u župnom uredu je od ponedjeljka do petka:
– prijepodne: od 9 do 12 sati    – poslijepodne: od 17 do 18 sati
- u četvrtak na TIJELOVO u uredu neće biti dežurstva

Svaku vašu molitvu i dar stavljamo pod moćni zagovor Blažene Djevice Marije, svetog Josipa i našeg nebeskog zaštitnika svetog Ivana Krstitelja.
Moleći za zajednički rast u vjeri, vaši pastiri izriču vam veliko HVALA!

Radno vrijeme župnog ureda

Od ponedjeljka do petka
Prijepodne: od 9:00 do 12:00 sati
Poslijepodne: od 17:00 do 18:30 sati

Župni ured info

Veliki Kraj 47
32270 Županja
Hrvatska
T: (032) 837-700
W: www.zupa-ivanakrstitelja.hr